Skip to content
AdobeStock_211509665

Házhoz jön az orvos: ki kell jöjjön hozzám a háziorvosom, ha hívom?

Nagyon sokszor keresnek meg azzal a kérdéssel ismerőseim, hogy mondjak véleményt: ki kell-e mennie a háziorvosnak a pácienséhez, ha az valamiért nem tudja felkeresni a rendelőt. Általában a kérdés mögött eleve sérelem, elégedetlenség van. Egy nemtörődömnek érzékelt orvos, aki lerázza magáról a segítségkérést, egy család, aki tehetetlennek és egyedül hagyva…
Evidence-based medicine EBM background concept

Amit az „evidence based” valójában jelent

Úgy érzem, hogy érdemes újra írnom az evidence based orvoslásról, és arról, hogy mit is jelent ez valójában. A kifejezést lefordítva valahogy úgy tudjuk visszaadni magyarul, hogy „bizonyítékokon alapuló orvoslás”, és talán éppen a kifejezés döcögőssége tehet arról, hogy a köztudatban olyan sok a félreértés körülötte. Az evidence based orvoslás…
negativ

Jaj, ezek a negatív orvosok!

Az utóbbi időben figyeltem fel arra, hogy mennyire negatív a mi munkánk. Mintha mindennek csak a visszáját néznénk, vagy inkább alulról, a fenekét… Fókuszunk a baj, a fájdalom, miközben minden erőnkkel abban reménykedünk, hogy nincs. Keresünk, hogy ne találjunk. Vizsgálunk és közben abban bízunk, hogy a vizsgálódásunk eredménytelen marad. Először…
girl-g600d07a2e_1920

Így lettem én is koronavírusos

Én is elkaptam… Mindebben csak annyi a jó, hogy most végre kipróbálhatom magamon is azokat a tanácsokat, amiket én szoktam adni. Kipanaszkodhatom magamat magamnak, majd elismételhetem az ezerszer elmondott jótanácsaimat. Érezhetem a saját bőrömön, hogy vajon mennyire megnyugtatóak ezek. Mennyire segítenek, amikor tényleg fáj, és tényleg kétségek között vagyok? Akasztják…
255141514_5240323419318176_2377836378193328645_n

Ezt gondold végig, mielőtt felhívod a háziorvosod

Telefonon lehetetlen minket elérni. Igen, tudom. Folyamatosan foglalt. Igen, tudom. Nem, nem tesszük félre a telefont, hanem tényleg ennyit beszélünk. Hogy mégis miről? Sokszor nem gondolunk bele, hogy mennyi mindent kell figyelembe venni egy terápiás tanácshoz. Egyszerűnek tűnik, hiszen ez csak egy kis nátha, csak a légkondi miatt van, és…
Depositphotos_213439714_s-2019

Vajon gyógyítható-e a nátha?

Mostanában többször eszembe jut életem első órája az egyetemen. Anatómia előadás volt. Eleve különleges érzés volt bemenni az Anatómiai Intézet épületébe, a régi, nagy belmagasságú termekbe. Az előadó terem különösen emlékezetessé vált a szűk padjaival és a lehetetlen kis asztalkáival. Kényelmesen ülni és jegyzetelni képtelenség volt rajtuk, és ha valaki…
shutterstock_1874761285 (1)

Still alive – beszéljünk az érzésekről!

Igen, még élek. Itt vagyok, figyelek és továbbra is erőt ad, ha írhatok. Az elmúlt hetekben kezdek felszabadulni mindabból, amit a járvány harmadik hulláma jelentett számomra. Bujkál már bennem az öröm, a felszabadultság, de erősebb még a fásultság. Itt az ideje tehát, hogy beszéljek az érzéseimről, mindarról, amit a járvány…
homework-1735644_1920

Ezért ne mondd soha a háziorvosodnak, hogy csak egy papírt szeretnél

Pedig egyszerűnek tűnik: pecsét, aláírás és kész. Öt perc munka, vagy még annyi sem. Ennyiért biztosan nem fogok sorbanállni, elég csak beüzenni, nem… ? Hát nem. Itt az ideje, hogy leírjam, hogy nekem mit is jelent ez a „csak egy papír”. Először is felelősséget. Minden, amire odabiggyesztem az aláírásom és…
vaccination-2722937_1920

Hogyan mondjam meg? – kommunikációs helyzetgyakorlat oltás beadásakor

Ez a poszt nagyrészt reakció dr. Novák Hunor gyermekorvos Facebook oldalán közzétett írásaira. Törekszem arra, hogy érthető és érdekes legyen azoknak is, akik nem követik és ezért nem ismerik az előzményeket. Az írásom válasz és kiegészítés is, mert a témát én is fontosnak tartom, ugyanakkor azt is látom, hogy nem…
Family immunization concept. Flu vaccine for children.

Az oltásról és a bizonytalanságról

Sokat gondolkodtam, hogy egyáltalán írjak-e bármit a reményeink szerint hamarosan elérhető koronavírus oltásokról. Minden nap olvasunk újabb és újabb híreket róluk, rengeteg cikk, vélemény, néha ellentmondó adat jelenik meg. Eközben pedig mi háziorvosok csak megpróbáljuk elképzelni a gyakorlatban, hogy hogyan is lehet minél több embert biztonságosan beoltani: számolgatunk, méregetünk, készülünk……
120572255_792382048241374_4694647905320109759_o

Maga most tényleg végig fog hallgatni?

A napokban egy idősebb páciens keresett meg a rendelésen. Időpontra érkezett, és tudni lehetett, hogy a friss leleteit szeretné megbeszélni. Így mielőtt behívtam volna, gyorsan átolvastam ezeket a leleteket. Tehát sok mindent tudtam már róla, csak azt nem, hogy mi az, amiben éppen rám van most szüksége. Mit tehetek hozzá…
homework-1735644_1920

Minden, amit a beutalóról tudni kell

Naponta hihetetlen mennyiségű beutalót írunk a háziorvosi rendelőben, és még több lenne, ha engednénk a páciensek minden elvárásának és kérésének. Nem is csodálkozom, ha sokan csak a beutaló-gyárost látják bennünk… Én azonban gyógyítani szeretek, azaz vizsgálni, gondolkozni és dönteni. Ezért fontosnak tartom, hogy teljesen egyértelmű legyen, hogy mire is való…
blog

Egy év és tovább

Az új év beköszöntével az egyorvosnaplója blog is ünnepel: nagyjából egy éve tettem az oldalt nyilvánossá, és kezdtem rendszeresen bejegyzéseket írni. Emlékszem, ahogyan az első ötletektől eljutottam a konkrét elképzelésekig, majd hosszú tervezgetés, olvasás után belevágtam. Sokan segítettek, sokan bátorítottak. És azóta is a visszajelzések azok, amik leginkább lendületet adnak,…
48397382_352777242201859_1500637920837500928_o

Nem várt reménysugár

A karácsony körüli napok nyugodtabb időszakot jelentenek a háziorvosi rendelőben. Ilyenkor aki csak teheti, inkább már a közelgő ünnepekre koncentrál, az előrelátó páciensek már régen felírattak elegendő gyógyszert az ünnepek idejére, és inkább a boltokban állunk sorban, mintsem a háziorvosnál intézzük esetleges halasztható ügyeinket. Most van időm nekem is megállni,…
Depositphotos_213439714_s-2019

A semmittevés művészete – koronavírus fertőzés kezelése otthon

Egy hihetetlenül érdekes újságkivágást osztott meg nemrég Dr. Dobson Szabolcs, a Képes gyógyszerészet oldal szerzője. Egy 1920-as Orvosi Hetilapból származik, a spanyolnátha járvány idején írta báró Korányi Sándor, a múlt századforduló kimagasló belgyógyász tudósa. Megdöbbentett az, hogy mennyire aktuális most is ez az írás. Majdhogynem változtatás nélkül közzétehetném a szavait…