Skip to content
homework-1735644_1920

Minden, amit a beutalóról tudni kell

Naponta hihetetlen mennyiségű beutalót írunk a háziorvosi rendelőben, és még több lenne, ha engednénk a páciensek minden elvárásának és kérésének. Nem is csodálkozom, ha sokan csak a beutaló-gyárost látják bennünk… Én azonban gyógyítani szeretek, azaz vizsgálni, gondolkozni és dönteni. Ezért fontosnak tartom, hogy teljesen egyértelmű legyen, hogy mire is való…
blood-pressure-monitor-1749577_1920

Hogyan lesz a magas vérnyomásból betegség?

Az alapellátásban a magas vérnyomás betegség a leggyakrabban kezelt krónikus betegség. Tudatosan szűrjük is, a vérnyomásmérés bármilyen panasz (vagy panaszmentes megjelenés) esetén rutinszerű. A vérnyomás emelkedése azonban önmagában nem betegség, hanem a szervezetünk alkalmazkodó mechanizmusa. A célja az hogy minden egyes szervünkhöz elegendő oxigén juthasson el mindenféle élethelyzetben. Például ha…
ribizli

Hányszor együnk egy nap?

Sokszor keveset? Vagy néhányszor nagyobbat? Egyáltalán számít ez? A jelenlegi hivatalos dietetikai ajánlás a napi ötszöri étkezést preferálja, amelyben a tízórai és az uzsonna nagyon kis energiabevitelű étkezés, például egy pohár natúr joghurt, vagy egy kevés gyümölcs. Emögött az a megfontolás áll, hogy így jobban szabályozható az éhségérzet, kevésbé terheli…
P1570512

Tudományosan igazolt egészséges étrendek

Nagy szükségünk van pontos étrendi ajánlásokra… jó lenne, ha valaki rendet tenne, és elmondaná, hogy akkor most vaj vagy margarin, zsíros vagy zsírszegény, fehér vagy vörös hús… Egyértelmű ajánlást sokszor még a szakirodalom átböngészésével sem találni. Mindeközben nekem mégis határozott ajánlást kell adnom a hozzám forduló pácienseknek. Egyáltalán kimondhatjuk-e tudományos…
drug-4938120_1920

Melyik fájdalomcsillapítót válasszam?

Prospektusok, reklámok és dömping a gyógyszertárban: annyiféle fájdalomcsillapító, lázcsillapító és gyulladáscsökkentő létezik, a választék maga zavarbaejtő… nem csoda, ha nehéz kiigazodni közöttük. Ezek azok a gyógyszerek, amelyeket elsősorban az hoz össze, ami nem a jellemzőjük: nem szteroidok, de mégis hatékony gyulladáscsökkentők (a szteroidok komoly hosszútávú mellékhatásai nélkül), és nem opioid…
Fat Cells from adipose tissue. adipocytes. inside human organism

Barátkozzunk a zsírszövettel

Ismerkedjünk meg közelebbről a zsírszövettel. Mi is ez? Miért jó? És miért nem jó? Alapvetően a zsírszövet a szervezetünk energia-raktára. Gyorsan mozgósítható és könnyen elérhető akkor, amikor valami miatt extra energiára van szükség. A zsírszövetnek nélkülözhetetlen szerepe van a hőháztartásban, a testhőmérsékletünk fenntartásában. Emellett hormonok termelésében is részt vesz. Kutatások…
morning run

Új felfedezés: hormontermelő izmok

Az immunrendszer erősítése mindennapi kérdéssé vált. Eddig is sokan kérdezték, de most különösen: mivel tudnám felerősíteni az immunrendszerem? Sajnos a válasz nem olyan egyszerű, mert olyan, hogy „immunerősítő szer” nem létezik. Talán még a D-vitamint lehetne leginkább annak nevezni, a téli időszakban ajánlom is, írom is mindenkinek. De amit az…
Depositphotos_5272824_s-2019

A méz mint gyógyszer

Amikor felső légúti panaszokkal (nátha, orrdugulás, orrfolyás, köhögés, rekedtség, arcfájdalmak stb.) keres meg engem valaki, akkor általában azt várja, hogy végre csináljak már valamit. Valami komolyat, hogy gyorsan elmúljon, vége legyen, ne fájjon… Hiszen azért jött, mert már nem bírja és úgy érzi, már mindent kipróbált, jöjjön most már valami…
Blood test, blood samples on a laboratory form

Mire jó a rutin labor?

Előfordul, hogy egy páciensünk azzal a kéréssel érkezik, hogy szeretne egy laborbeutalót. Ilyenkor gyakran kicsit félszegen, bizonytalanul fejezi ki, hogy csak azért szeretné, „mert már régen volt”, vagy csak hogy „lássuk, minden rendben van-e”. Nem győzőm kifejezni, és mindenkit bátorítani: egy ilyen kérés teljesen rendben van! Épp azt szeretnénk, hogy…
Depositphotos_213439714_s-2019

Mit tegyek, hogy a köhögés felszakadjon?

Tombol a náthaszezon. Én persze elsősorban azokat a náthás köhögősöket látom, akik szeretnének pár napot otthon maradni (és igazolom a táppénzüket), vagy úgy érzik, az otthoni praktikáikkal nem tudnak meggyógyulni. Így is nagyon sokan jönnek akut köhögés panaszával, és még többen lehetnek azok, akik otthon kúrálják magukat (köztük én is…
KEEP CALM

Szűrővizsgálatok I. – daganatos betegségek

Rák…a félelmetes szó. Kifejezi a rettegést: az életünkbe kapaszkodó élősködőtől, a magatehetetlenségtől, az elmúlástól. Most mégis a rákról, avagy a rosszindulatú daganatos betegségek minél előbbi felismeréséről fogunk beszélni, és ne menekülj el, fontos, hogy foglalkozz ezzel. Különösen akkor, ha a családodban vannak érintettek. A legtöbb daganat esetén nem tudjuk biztosan…
Depositphotos_228243808_s-2019

Szűrővizsgálatok III. – cukorbetegség

A cukorbetegség szövődményei, veszélyei köztudottak, sőt, sokan egyenesen rettegnek tőle. Gyanúja akár egyet jelenthet az inzulin-szurkálás rémképével, a folyamatos étrendi megszorításokkal. Pedig a 2-es típusú cukorbetegség a leginkább befolyásolható, megelőzhető krónikus betegség! Miről is van szó valójában? Azt tudjuk, hogy az inzulinnak kulcsszerepe van a szénhidrát-háztartásban. Az inzulin egy olyan…
koszoru-es-csipkebogyo

Szűrővizsgálatok II. – szív- és érrendszeri betegségek

Amiről most szó lesz, az minden, ami szív és ér: ez egy összetartozó, egységes rendszer, érdemes így, rendszerben gondolkodni erről. Hiszen ha valahol betegek az ereid, akkor sajnos mindenhol máshol is azok… nem választhatjuk le a szív működését sem attól, amit valójában mozgat: az ereket. A következő, nagyon gyakori betegségek…
rizikotabla

A szív- és érrendszeri kockázat becslése

Ez a kockázatbecslés nagyon fontos, és otthon is elvégezheted. Szükséges hozzá, hogy megmérd a vérnyomásod, és tudd az összkoleszterin értéked. Ha nincs még ilyen laborleleted, nem baj, anélkül is jó eséllyel meg tudod határozni a te saját kockázatod, vagy legalábbis jó közelítéssel kapsz róla információt. Szóval amit tenned kell: Mérd…
Family immunization concept. Flu vaccine for children.

Felnőttkorban ajánlott védőoltások

A védőoltásokkal nem csak a gyerekeknek van dolguk! A gyermekkori oltások hatására kialakult védettség hossza nem egy életre szól, és ez azt is jelenti, hogy felnőtt korunkra a gyermekkori védőoltások már nem jelentenek védettséget ezek ellen a betegségek ellen. Gondolhatnánk, hogy nincs is baj ezzel, hiszen ezek “gyermekbetegségek”, felnőttekben enyhe…